Savremeno doba, koje obiluje raznovrsnim proizvodima, ima i svojih mana pa se tako dovodi u pitanje i zdravstvena bezbednost određenih hemikalija. Među njima je i Bisfenol A, koji se nalazi, između ostalog, i u fiskalnim računima a može da naškodi zdravlju ljudi.
U Evropskoj uniji će od iduće godine njegovo prisustvo biti ograničeno, dok će se i u Srbiji to dogoditi u julu 2020. godine. Celu situaciju paradoksalnom čini i to da su potrošači u obavezi da uzmu račun, a mnogi su učestvovali u nagradnoj igri „Uzmi račun i pobedi„.
Skoro svi uzorkovani fiskalni računi, termalne rolne, bankarski slipovi i slični proizvodi sadrže Bisfenol A i to u znatno većim količinama, rezultat je istraživanja Alhema („Alternativa za bezbednije hemikalije“) i Instituta „Dr Milan Jovanović Batut“.
– Mi smo u tim uzorcima detektovali visoke koncentracije Bisfenola A koji su se kretali od 0,6 do 0,9 procenata. To je čak 40 puta više od propisanih koncentracija Bisfenola A u termalnom papiru – rekla je Jasminka Ranđelović iz Alhema.
– Bisfenol A je jedna organska supstanca koja je po svojoj hemijskoj strukturi veoma slična ženskom polnom hormonu estrogenu i spada zbog te sličnosti u hemijskoj strukturi u endokrine distruktore, remeti rad hormonskog sistema, utiče na sve metaboličke procese u organizmu koji su hormonski povezani, kao što su dijabetes i gojaznost. On je zvanično klasifikovan na nivou Evropske unije kao toksičan po reprodukciju, utiče na plodnost, na smanjenje plodnosti i na razvoj ploda – dodala je Ranđelović.
Bisfenol A je najkomercijalnija hemikalija u svetu, čija godišnja proizvodnja iznosi pet miliona tona. Koristi se za proizvodnju tvrde plastike koja je nezamenljiva u proizvodnji kućnih aparata, naočara, sportskih rekvizita i mnogih drugih proizvoda. Ta supstanca u fiskalnom računu ima ulogu razvijača boje, kako bi sadržaj računa bio vidljiv.
– Što se tiče samog hroničnog kontakta sa računima, definitivno može da prođe kroz kožu i sve zavisi od količine i indirektna ili direktna štetnost za osobe koje te račune koriste. Šta je najjednostavnije, pa postoji termalni papir koji sadrži minimalne nivoe i kada smo ga već uz napor istraživača i nauke identifikovali kao rizik za zdravlje, onda ga jednostavno zameniti bezbednijim materijalom koji treba da se koristi u te svrhe – rekao je Momir Mikov sa Farmaceutskog fakulteta u Novom Sadu.
Potrošačima preostaje da se zaštite tako što neće stavljati račune u kesu sa sirovim namirnicama, da operu ruke nakon kontakta sa fiskalnim isečkom i da kopiraju račune za proizvode koji podležu garanciji, piše RTV.