Svaka treća devojka u Srbiji doživljava neželjeno dodirivanje

0
348

Neželjeno priljubljivanje, dodirivanje i unošenje u lice ili samododirivanje muškaraca po intimnim delovima tela, kao najeksplicitnije oblike seksualnog uznemiravanja, doživela je svaka treća devojka u Srbiji.

Najčešći oblici seksualnog uznemiravanja, koje je doživela svaka druga devojka u Srbiji su zviždanje, slanje poljubaca i oblizivanje.

Ovo su izvodi iz istraživanja Autonomnog ženskog centra (AŽC) – „Mladi i iskustvo seksualnog uznemiravanja“ koje daje uvid u to koliko je seksualno uznemiravanje nad devojkama i mladićima rasprostranjeno, kao i koliko oni umeju da ga prepoznaju. Prema rezultatima ovog istraživanja, gotovo 80 odsto mladih je doživelo neki oblik seksualnog uznemiravanja.

„Devojke su značajno češće od mladića izložene pojedinačnim oblicima seksualnog uznemiravanja i mnogo više njih ume da prepozna određena ponašanja kao takva. Istraživanje je takođe pokazalo da mladi vrlo često ne umeju da imenuju ponašanja koja spadaju u seksualno uznemiravanje“, kaže Sanja Pavlović, iz AŽC-a.

Aktivnosti koje ova organizacija u saradnji sa drugim ženskim organizacijama u Srbiji pokreće sa porukom „Zahtevam da budem ZAŠTIĆENA od seksualnog uznemiravanja“ imaju za cilj da u javnosti otvore problem tolerancije društva na oblike seksualnog uznemiravanja, posebno insistirajući na tome da se na fakultetima u Srbiji unapredi zaštita studentkinja i studenata od ovog oblika nasilja.

Najčešći vid seksualnog uznemiravanja u Srbiji koji doživljavaju mladi je nazivanje neprimerenim nadimcima. Nadimke poput „lutko“, „zlato“, „cico“ čuje čak osam od 10 devojaka. Sličnim neprimerenim nadimcima izložen je samo jedan od 10 mladića. Slanje poljubaca, zviždanje i oblizivanje doživljava svaka druga devojka i tek svaki šesti mladić. Neželjene poruke i telefonske pozive seksualnog sadržaja dobija šest od 10 devojaka i tri od 10 mladića.

Na pitanje koje oblike ponašanja prepoznaju kao seksualno uznemiravanje, 95 odsto mladih je navelo „neželjeno dodirivanje, priljubljivanje“, 90 odsto „neželjene pozive i poruke seksualnog sadržaja“, 84 odsto „slanje poljubaca, oblizivanje, zviždanje“, 53 odsto „obraćanje neprimerenim nadimcima“.

„Srbija je tek od prošle godine ovakva i slična ponašanja kvalifikovala kao krivično delo polno uznemiravanje za koje je zaprećena novčana ili kazna zatvora do šest meseci. Važno je da znamo da devojke i žene različito reaguju na ove oblike seksualnog nasilja, ali i da sve radnje sa seksualnom konotacijom koje čine da se osećamo poniženo ili uplašeno jesu krivično delo“, dodaje Sanja Pavlović.

Akcija „ZAŠTIĆENA“ deo je preventivnih aktivnosti koje Autonomni ženski centar i druge ženske organizacije sprovode već tri godine sa idejom da smanje toleranciju na rodno zasnovano nasilje među mladima.

Izvor: 021.rs / Foto: Pixabay

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.