Vojni sindikat Srbije (VSS) saopštio je da će se pridružiti štrajku glađu u koji će, kako je najavio, stupiti ministar odbrane i predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin.
Iz tog sindikata su naveli da su predsednici parlamenta Maji Gojković uputili zahtev da odobri predsedniku sindikata Novici Antiću da sa članovima Upravnog odbora uđe u Skupštinu i da sa ministrom odbrane počnu štrajk glađu.
„Ukoliko se to ne dozvoli, u subotu će članovi Upravnog odbora razapeti šatore ispred nacionalnog parlamenta, kako bi dali adekvatan odgovor Vulinovom teatralnom činu“, piše u saopštenju sindikata.
„Ovaj lažni levičar i najbogatiji kapitalista među socijalistima grubo zloupotrebljava aktuelni trenutak i u svom idolopoklonstvu ide ispod granica dobrog ukusa. Njegov teatar apsurda zasenio je i montipajtonovski smisao za humor“, naveli su između ostalog iz Vojnog sindikata Srbije i ocenili da se time nanosi neprocenjiva šteta ugledu Srbije.
Štrajk glađu predstavnika vlasti atipična akcija
I zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić saopštio je da će stupiti u štrajk glađu a, prema pisanju medija, u tome će im se pridružiti poslanici SNS-a, predvođeni šefom poslaničke grupe Aleksandrom Martinovićem, kao i odbornici te stranke u Skupštini grada Beograda.
Izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar ocenio je da je najavljeni štrajk glađu ministra Vulina i više funkcionera SNS nastavak negativne kampanje vlasti prema opoziciji i pokušaj da se dođe do neopredeljenih ili potencijalnih birača opozicije kako bi se odvratili od dolaska na veliki opozicioni skup 13. aprila u Beogradu.
„Očito je odluka u SNS da način borbe protiv protesta i opozicije bude njihova oštra kritika u nastojanju da se povežu sa nasilništvom“, rekao je Klačan, navodeći da je to nešto što vlast može da puno koristi kroz njoj bliske medije.
Dodaje da ovako vlast dolazi do svojih birača, ali i nastoji da utiče na deo ljudi koji razmišlju da li da se pojave na opozicinom skupu, jer „ako budu čitali sve te silne naslove koji govore o mogućim incidentima i mogućim nasilničkim ispadima, možda to neće želeti“.
Donekle je u tom postupku, ocenio je Klačar, i želja predstavnika vlasti da na neki „način sebe prikažu kao ljude spremne da žrtvuju zdravlje boreći se za državu i ideje čitave zajednice, za razliku od onih koje su predstavili kao nasilnike“.
On je rekao da je „vrlo atipično da vlast, i to stabilna, primenjuje metode kao što je štrajk gladju u borbi protiv opozicije“. Prema njegovim rečima, obično vlast u nekoj državi pokušava da kroz državne aktivnosti ispunjava obećanja i tako preko moći koju ima upravlja političkim procesima, a da je posao opozicije da sve to vreme ima jaku kampanju protiv vlasti i za svoje birače.
„Ali u Srbiji postoji velika razlika u odnosu na druge države, a to je da je vlast u stalnoj kampanji. Zapravo je već sedam godina vlast u nekoj vrsti političke kampanje, bilo da se radi o izborima ili nekim pojedinačnim dogadjajima, tako da je ova akcija vrlo atipična ali nije iznenadjujuća“, rekao je Klačar.
Još jedan rijaliti
Direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić kaže da je ova najava štrajka glađu „još jedan rijaliti“ koji služi da se pažnja građana odvuče od aktuelnih tema i problema o kojima se govori.
„Mislim da je ovo prvi put u istoriji da jedan ministar odbrane kao sredstvo koje mu stoji na raspolaganju koristi štrajk glađu. Mislim da je to uvreda i za vojsku i za društvo. Ovo je još jedan od rijalitija, kako bi nas odvuklo s teme, od toga šta traže građani, pripadnici vojske. Zamazivanje očiju da se neko pitanje ne bi razmatralo“, rekla je Stojanović Gajić.
Vulin je, posle sastanka sa načelnikom Generalštaba, pominjao državni udar i svrstavanje vojske na jednu stranu, a pominjao je i „unutrašnjeg neprijatelja“.
„Vulin bi želeo da da takav signal zaposlenima u vojsci. Ali, Ustav kaže da u demokratskoj zemlji pripadnici vojske imaju pravo na sindikalno udruživanje, kao i pripadnici policije. Oni nemaju pravo da budu članovi stranke, ali imaju pravo da zastupaju sindikalne zahteve zaposlenih. Zakon o vojsci čak i predviđa da bi sindikati trebalo da budu uključeni u izradu novih zakona, što sada nije slučaj“, rekla je Stojanović Gajić.