Šarčević: Vršnjačko nasilje drastično opada

0
429

Jasno je da se vršnjačko nasilje, kao i sve što je negativno u društvu, ne može iskoreniti, ali statistika govori u prilog tome da je ono drastično u opadanju, naveo je ministar obrazovanja Mladen Šarčević.

Govoreći o vršnjačkom nasilju, ministar kaže da su prethodnih godina pokrenuti SOS telefoni, timovi za nasilje koje ima svaka škola, timovi Ministarstva i školskih uprava i ističe da svako nasilje mora da se prijavi.

„Smenio sam više od 20 direktora škola širom Srbije jer su prikrivali nasilje. Uradili smo dosta toga, ali je ostalo još mnogo posla. U osnovnim i srednjim školama u Srbiji više je od 900.000 đaka i, gledajući statistiku, nasilje u školama je u drastičnom opadanju“, kazao je on.

Međutim, kako je naveo, ako se uzmu u obzir dva slučaja koja su se desila u poslednja dva meseca u celoj Srbiji i o njima se svakodnevno govori, piše i spinuju se, onda se stiče utisak da je slučajeva nasilja u školama bilo petsto.

„Jasno je da se vršnjačko nasilje ne može da se iskoreni, kao i sve ostalo što je loše, ali se može dovesti na razumnu meru“, smatra ministar.

Dodaje da nije zadužen za porodice i njihovo vaspitanje i prevaspitanje, ali da jeste za to šta škole treba da urade. Direktor, kako objašnjava, momentalno mora da obavesti inspekciju, školsku upravu ili čak ministra lično ili pomoćnike iz sektora.

Kada je reč o dešavanjima u OŠ „Karađorđe“, kaže da je na delu „neslana dečja igra u kojoj nema govora o seksualnom nasilju“.

„Cela priča je ispinovana i predstavljena na potpuno pogrešan način. U školi su bili svi timovi koji se bave nasiljem i svi su konstatovali isto u izveštaju koji sam dobio. Roditelji imaju neke lekarske nalaze koje nisu ni pokazali školi, te kada budem vide sve elemente, tada ćemo doneti odluku. Međutim, za sada se niko nije bavio seksualnim nasiljem, već neslanim igrama koje svakako sa sobom povlače određene posledice“, rekao je ministar.

Ističe da ne voli da je „siledžija“, ali da su neke smene urodile plodom. On navodi i da mu je uloga da reformiše sistem, te da je urađeno mnogo kvalitetnog posla. Procedure su, dodaje, urodile plodom i drastično su smanjile nasilje u školama – za preko 60 odsto.

Kada je reč o nasilju, Šarčević kaže da se leče uzroci, a ne posledice i da se u sistem najviše mora uključiti porodica sa svojom vaspitnom funkcijom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.