Pregovori tri strane – korisnika kredita u švajcarcima, banaka i države nastavljeni su rano jutros u Vladi, a nakon višesatnih razgovora, konačnog dogovora nema.
Da li je rešenje za oko sedamnaest hiljada građana koji su zaduženi u švajcarcima na vidiku – nije jasnije ni nakon današnjih pregovora predstavnika Vlade, Narodne banke, osam banaka i članova udruženja korisnika kredita u švajcarskim francima.
Iako su razgovori trajali nekoliko sati, stavovi bankara i dužnika su i dalje podeljeni. Kako su za N1 u Udruženju CHF Srbija naveli, postoje „crvene linije“ preko kojih oni ne žele da pređu. A ne žele da pređu preko toga da se u „lex specialis“ unese da je valutna klauzula u švajcarskim francima bila zakonita, iako na tome banke insistiraju.
Predstavnici korisnika kredita kažu da ukoliko se zakonom konstatuje da su ugovori o kreditima bili zakoniti, nema svrhe za dalje pregovore. Ipak, dodaju da se država trudi da do dogovra dođe, što ih – kako kažu – ohrabruje da se razgovori nastave u narednim danima.
Podsetimo, na stolu je, od prošle nedelje, predlog da Srbija donese „lex specialis“ za rešenje problema zaduženih u švajcarskim francima, kojim bi se omogućilo konvertovanje kredita indeksiranih u švajcarskoj valuti u uobičajne kredite, vezane za evro. Takvim zakonom bi teret podnele i banke, ali i država.
Mađarska je jedna od prvih zemalja koja je problem švajcaraca rešila konverzijom, ali u domaću valutu. Nakon odluke Vrhovnog suda i stava da praksa banaka nije bila pravedna, donet je Zakon o konverziji, ali su se u toj zemlji krediti u francima prebacivali u kredite u forintama.
„Gordijev čvor“ kredita u švajcarcima Hrvatska je počela da raspetljava 2013. godine kada je doneta presuda po kolektivnoj tužbi, kojom je valutna klauzula u švajcarskom franku ukinuta kao nepravična. Ipak, dve godine kasnije – 2015. je donet Zakon o konverziji, kojim je predviđeno da se krediti konvertuju u evre. To je hrvatske banke koštalo milijardu evra.
Rumunski parlament je 2016. doneo Zakon, kojim se krediti u CHF-u konvertuju u leje, a primena Zakona o konverziji, susednu Rumuniju koštala je oko 560 miliona evra. Kakvo će rešenje doneti Srbija, znaće se tek u narednim danima kada sve tri strane – država, banke i korisnici, očekuju finalizaciju teksta Predloga zakona.