Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“ zakazali su za sredu, 1. maj zajednički protest u Beogradu.
Kako je najavljeno, protest će biti organizovan pod geslom „Veće plate za opstanak i ostanak“, koji asocira na činjenicu da radnici sa trenutnim zaradama teško mogu da prežive, usled čega sve masovnije napuštaju zemlju i odlaze „trbuhom za kruhom“ u razvijeni svet.
Zajednički sindikalni protest 1. maja će početi „tačno u podne“, na beogradskom Trgu Nikole Pašića, odakle će okupljeni prošetati do Slavije, gde će položiti cveće kraj spomenika Dimitriju Tucoviću.
Prvomajski protest sindikalaca i radnika trebalo je, zbog nedavnog otkaza o radu predsedniku Sindikata u Zastavi oružju Draganu Iliću, da bude organizovan u Kragujevcu. Kako je rešenje o otkazu Iliću u međuvremenu povučeno, a on vraćen na posao i sindikalnu funkciju, odustalo se od ideje da protest za Međunarodni praznik rada bude organizovan u šumadijskoj i prvoj srpskoj prestonici, u kojoj su davne 1876. organizovane prve radničke demonstracije u Srbiji.
Sredinom februara te 1876. radnici kragujevačkog Vojnotehničkog zavoda (najstarijeg industrijskog preduzeća na Balkanu) masovno su izašli na ulice. Predvodio ih je oružar Aleksa Popović, noseći crveni barjak na kojem je krupnim slovima pisalo „Samouprava“. Tim povodom u Kragujevcu su 70-ih i 80-ih godina prošlog veka organizovani poznati susreti samoupravljača iz cele bivše Jugoslavije pod nazivom „Crveni barjak“.
Radnici su u to vreme pristojno živeli od svoga rada i imali gotovo privilegovani društveni status. Od 90-ih naovamo izgubili su skoro sva prava, a od zarada koje primaju, neretko i za polurobovski rad, životare na ivici egzistencije. Otuda i parola za ovogodišnji Prvomajski protest – „Veće plate za opstanak i ostanak“.