Nakon razgovora predstavnika Srbije i MMF-a, potvrđeno je povećanje plata i penzija u ovoj godini. Koliko će penzije, koje nisu bile obuhvaćene Zakonom o privremenom smanjenju penzija koji se ukida u potpunosti do kraja godine, biti povećane, znaće se u septembru.
U septembru će biti jasnije i koliko će porasti plate zaposlenih u javnom sektoru, kao i da li će se ići na linearno povećanje ili će pojedini delovi javnog sektora dobiti više, a drugi manje.
Po planu Vlade Srbije, koji je predočen i MMF-u, ali se on s njim nije u potpunosti složio jer ima mišljenje da povećanje treba da bude nekoliko procenata manje, zaposleni u javnom sektoru bi imali plate veće od osam do deset procenata. Pri tom bi povećanje zarada od deset procenata imali lekari, policija, učitelji i nastavnici u osnovnom i srednjem obrazovanju, dok bi ostalima u javnom sektoru plata rasle oko osam procenata. MMF se zalaže za povećanje plata od šest do sedam procenata.
Nedavno je Fiskalni savet Srbije u analizi „Zarade u državnom sektoru: stanje i smernice” zauzeo stav da je opravdano povećanje plata od pet do šest odsto, i to u narednoj godini, tvrdeći da bi sve više od toga vodilo ka neodrživom rastu učešća državnih rashoda za zarade u BDP-u i bilo neopravdano jer bi značilo mnogo brži rast plata u javnom sektoru nego u privatnom. Po istraživanjima Fiskalnog saveta, prosečna primanja u sektoru zdravstva u ovoj godini iznosiće oko 55.000 dinara, što je preko 30 odsto manje od primanja zaposlenih u MUP-u.
Neće svi dobiti isto
Ako se sudi po saznanjima o planu srpske vlade, povećanje zarada u javnom sektoru i ne bi bilo linearno, ali se on svakako ne podudara sa savetima Fiskalnog saveta Srbije. Naime, srpska vlada namerava da poveća plate u zdravstvu i prosveti, ali i u policiji, deset procenata, dok bi ostalima taj procenat bio oko osam odsto. No, i tako sveukupno masa zarada s povećanjem ne bi prelazila šest odsto, za koliko ima prostora u budžetu.
Ukoliko bi, na kraju, bio prihvaćen predlog srpske vlade, značilo bi to da će učitelj u osnovnom obrazovanju, koji sada u proseku zarađuje 40.000 dinara, nakon uvećanja od deset procenata mesečno zarađivati 44.000. Ili, lekar-specijalista bi, umesto sadašnje 73.000 dinara od naredne godine imao platu 80.300. U isto vreme, Vlada planira i da plata policijskog inspektora, koja je sada oko 47.000 dinara, dogodine bude 51.700.
Zbog te računice, naveo je Fiskalni savet, za Srbiju bi bilo dobro rešenje da plate u zdravstvu za narednu godinu porastu sedam odsto, u prosveti šest, a u MUP-u između dva i tri. Po rečima, člana Fiskalnog saveta Srbije Nikole Altiparmakova, u buyetu ima prostora da se plate povećaju oko šest odsto u ukupnoj masi zarada.
„Međutim, važno je da se ne ide na linearno povećanje svima. Na osnovu analiza, veća povećanja trebalo bi dati ključnim nedovoljno plaćenim sektorima, poput lekara i medicinskih sestara. Iako se već duži niz godina priča o pravičnoj raspodeli zarada u javnom sektoru, malo je do sada urađeno i zato je važno da se toj temi prilikom izrade buyeta za narednu godinu priđe ozbiljnije i odgovornije“, rekao je Altiparmakov.
Sve do septembra, za kada je srpski ministar finansija Siniša Mali najavio tačne procente, samo će se nagađati o povećanju plata u javnom sektoru, kao i da li će oon biti jedanako za sve zaposlene ili će ipak neke delatnosti dobiti više, a neke manje. Srpskoj vladi ostalo je ili da se drži svog plana o povećanju plata između osam i deset procenata, ili da prihvati ono što predlaže MMF – između šest i sedam procenata, ili da se saglasi sa sugestijom i analizom Fiskalnog saveta Srbije o potrebi da se pojedinim delovima javnog sektora iz ukupne mase zarada da veće povećanje, a nekima manje da bi se ispravile sadašnje razlike u platama onih kojima je država poslodavac.
Dakle, u naredna tri meseca praviće se računice, ali ono izvesno i najvažnije je da će, osim penzija, ove godine porasti i plate zaposlenih u javnom sektoru.
Izvor: Dnevnik